Časté dotazy
Tato část je určena hlavně těm, kteří stojí v té nejtěžší fázi, a to na samém začátku. Člověk, který se dozví, že přijde o své oko, zažívá nepopsatelné pocity a hlavou se mu honí tisíce otázek, na které si nedokáže sám odpovědět. A odpovědi lékařů jsou mnohdy hodně strohé. V době, kdy jsem já stála na samém začátku, nebyl nikdo, kdo by mě na tyto otázky odpověděl, a tak vím, jak moc je důležité, aby se tyto informace k člověku, čekajícímu na operaci, dostaly.
Tak se pokusím vypsat ty nejčastější dotazy (a moje odpovědi), se kterými jsem se setkala. Pokud máte otázku, která zde není a zajímala by vás, napište mi. Vše je bráno jen z mého pohledu, o kterém netvrdím, že jen ten jediný je správný. Pokud se najde člověk nosící protézku (nejlépe akrylátovou, se kterou nemám zkušenosti), který to má jinak a rád by spolupracoval na tomto webu, může se mi ozvat e-mailem, budu ráda!
1. Jaké to je, nosit tuto protézku a kdy můžu dostat první?
První protézku můžete dostat tak cca 6 týdnů po operaci (záleží na tom, jak se vám vše hojí). Ze začátku je to lehce nepříjemné, důlek si musí zvyknout na něco, co tam nepatří. Ale v momentě, kdy se vytlačí ten správný prostor, protézku přestanete cítit. Já ji prakticky už nevnímám.
2. Je na nošení protézy něco nepříjemné? Jsou nějaké komplikace?
Může se stát, že vám slzné kanálky nebudou pracovat tak, jak mají, takže se občas může stát, že vám víčko bude po protézce drhnout. Spraví to oční kapky – umělé slzy, např. Arufil. Naopak se spíše stává, že lidé nosící protézku trpí nadměrnou produkcí slz. Slzy potom mohou samovolně z oka vytékat. Ze začátku se mi stávalo, že mi slzy až stříkly na vnitřní stranu brýlí. Po čase dokážete ten pocit, kdy se vám do oka začíná hromadit více slz, rozpoznat, takže slzy můžete včas vysušit např. papírovým kapesníčkem (mě se to stává tak 2x až 3x za den).
Také můžete znečištěnou rukou do oka zanést infekci, to se potom díky zánětu tvoří nažloutlé hleny, které osychají na povrchu protézky a víčko pak škrábe. Je zapotřebí zvýšené hygieny jako je mytí rukou, častější oplachování protézky a samozřejmě používání antibiotik ve formě kapek nebo masti. Je to ale dosti otravné. A záněty se pak snadno vrací.
3. Jaká protéza je lepší?
Těžko říct. To záleží na každém jednotlivci, co komu bude vyhovovat. Každá má své výhody i nevýhody (více v Menu v sekci Protézky - typy). Všeobecně se po skleněné protéze lépe rozprostřou slzy, tudíž se po ní víčko klouže hladčeji. Vydrží ale podstatně méně (je doporučeno mít jednu skleněnou protézu na půl roku) než akrylátová (jednou za tři roky i za déle). Skleněná protéza vypadá věrohodněji, je na ni daleko méně lidí alergických, zato je ale lépe rozbitná. Záleží také, jak se povedla operace a jaký vám zůstal důlek a víčko. Akrylátová protéza je daleko tlustší a ne každému její tvar bude sedět. Skleněná protéza se nechá vyrobit i jako tenoučká slupička. Je nutno vyzkoušet, která vám udělá nejlepší tvar víčka a celkově i oka.
4. Jak se protézka hýbe a jak moc je rozpoznatelná od normálního oka?
Záleží na tom, jak se povede operace. Po vyjmutí oka je do tkáně zašit silikonový implantát, který má mimo jiné i ten účel, že se vám nepropadne okolí oka. Silikon ke tkání přiroste a pokud jsou k němu přišity i oční svaly, je člověk schopen s protézkou jakžtakž pohybovat. Nikdy ale nečekejme plný pohyb jako u zdravého oka. Někdo může mít enukleované oko zapadlejší a víčko tenší (bez tuku) než to druhé. Také záleží na správném výběru protézy. Správný tvar a tloušťka dokáže divy! Také pár triků může pomoci.
5. Jaké jsou triky, aby bylo co nejméně poznat, že nosím protézu?
Dívejte se na lidi zpříma. Vypěstujte si zvyk spíše otočit celou hlavou, než jen očima. Vyvarujte se sklápění hlavy s následním pohledem nahoru. Vždy prostě otáčejte celou hlavou. Také brýle se správnými obroučkami mohou odvést pozornost od protézky. Více triků zde.
6. Slyšel(a) jsem, že může třeba při sportu i vypadnout?
Je to možné, ale mě se to za celých 7 let nestalo ani jednou. Při kýchání zavíráte oči a když se předkláním, automaticky oči přimhuřuju. Asi kdybyste kouleli očima, vyvalovali je a předklonili se, asi by vám vypadla. Záleží také na tom, jak dobře vám víčka protézu drží. S protézou můžete i plavat. Je lepší použít plavecké brýle, ale není to nutnost. Při potápění je však z důvodu přetlaku nutné zvážit, zda si protézku v oku ponecháte nebo ji na tuto aktivitu vyjmete. Více zde.
7. Mohu s protézou spát?
S protézou se spát může. Někoho může tlačit nebo chce nechat důlku odpočinout a tak si ji na noc vyndává. Někdo ji nosí celý den i noc (jako já) a nemá s tím problém. Mě naopak vadí, když ji v oku nemám a víčko mi jen tak plandá :-)
8. Jaká je "údržba"?
Při skleněné protézce je třeba zvýšená opatrnost při vyndávání, protože se vám může daleko snáze rozbít, když upadne na pevný povrch. Ze začátku jsem byla obložená ručníkama. Po čase získáte zručnost a dokážete ji vyndat i zandat po slepu. Čištění spočívá ve vyndání protézy, jejím opláchnutí buď ve vodě nebo nějaké oční vodě nebo borové vodě, dále pak ve vypláchnutí důlku opět nějakou oční vodou, očištění víček. Někdo provádí čištění dvakrát denně, někdo jen jednou a někdo ani to ne. Je doporučeno vyčistit protézu alespoň jednou denně a občas vypláchnout důlek. Podívejte se do sekce Čištění.
9. Jak často musím protézu vyměňovat?
U skleněné vám pojišťovna hradí 2 protézky na rok. Výměna závisí na opotřebení protézy. Slzy povrch skla naleptávají a to se po čase stává rousným a opět způsobuje větší slzení nebo víčka začnou škrábat. Avšak od výrobce vím, že někdo nosí jednu protézu klidně i několik let. Těžko říct, zda u toho má či nemá nějaké komplikace. U akrylátové protézy to je nově rok a půl (dříve 3 roky). Někdo ji nosí i podstatně déle (i několik let). Záleží, jak hodně se vám díky slzám opotřebuje, jak mění tvar a hlavně barvu (s časem začíná žloutnout). Je možné ji nechat jen přeleštit. Po třech letech nošení by měly být pravidelné kontroly, zda je ještě protéza na nošení nezávadná.
Tip na přeleštění akrylátové protézy (text ve spodní části stránky)
10. Jaká je reakce ostatních, když se to dozví?
Z reakcí si nic nedělejte. Rodina to vědět bude, možná i kamarádi, ale ti všichni vás mají rádi. Ostatním je do toho prd. A že se budou dívat? Slušní na vás civět nebudou a ti ostatní? Jen ať se podívají :-) U mě to okolí vzalo úplně v pohodě. Většinou se setkávám s velice taktním chováním. A s civějícími puberťáky stejně nic neuděláte :-) Ostatně jak já s oblibou říkám...i podle reakce na váš "problém" dokážete poznat člověka...:-)
Nenašli jste odpověď na to, co vás zajímá? Napište mi.